Darmowa dostawa od 199zł. Dowiedz się więcej

Brak produktów w koszyku.

Złoto w jubilerstwie

Złoto jest jednym z najcenniejszych materiałów wykorzystywanych w jubilerstwie. Czysty metal ma jasnożółtą barwę, mocny połysk i jest stosunkowo ciężki, ale również dość miękki. Właśnie z tego względu w wyrobach złotniczych korzysta się z jego stopów. W naturze złoto występuje w postaci drobnych ziarenek (jak piasek) lub większych grudek w skałach i zboczach rzek. Czyste złoto nie utlenia się i jest mało aktywne chemicznie – nie reaguje z innymi pierwiastkami. Jest również odporne na działanie kwasów, a ulega jedynie wodzie królewskiej (mieszaninie kwasu solnego i azotowego).

Złoża i produkcja złota

Złoża złota dzielą się na pierwotne i wtórne. Pierwsze związane są z formowaniem i wytrącaniem złota pod powierzchnią Ziemi, a drugie – powstające ze skał okruchowych (wskutek niszczenia złóż pierwotnych). Największe złoża na świecie ulokowane są w Południowej Afryce, Rosji, Australii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, a także południowej części Azji. Niewielkie ilości złota wydobywa się również w Polsce. Pochodzi ono z rud miedzi (m.in. z okolic Lublina). Przetwarzane jest przez głogowską hutę należącą do KGHM. Co roku wielkość produkcji polskiego złota oscyluje wokół wartości trzech ton. Jeśli natomiast chodzi o światowe wydobycie złota, rozkład sił wygląda nieco inaczej niż w przypadku lokalizacji złóż tego cennego kruszcu. Na czele stawki znajdują się Chiny (420 ton), Australia (330 t) oraz Rosja (310 t).

Znaczenie złota – gospodarka, polityka, finanse

Złoto ma ogromne znaczenie dla sytuacji na świecie. Jest to czynnik, który może zapewnić niezawodne zabezpieczenie w niepewnych czasach. Wszystko to ze względu na fakt, że złoto będzie tylko i wyłącznie zyskiwało na wartości. Dlaczego? Złoża złota są zasobem, który w perspektywie czasu się wyczerpie, a jego wydobycie będzie coraz droższe – zatem i cena samego surowca będzie rosnąć. Kruszec ma też to do siebie, że (w przeciwieństwie do pieniędzy) nie da się sztucznie zwiększyć jego ilości na rynku. Funkcjonujący do wybuchu I wojny światowej system parytetu złota był swego rodzaju deklaracją, że emitent waluty posiada odpowiednik jej wartości w złocie. Później jednak zerwano z tą zasadą, wprowadzając do obiegu pieniądz fiducjarny (bez pokrycia w dobrach materialnych).

Światowe rezerwy złota. Zabezpieczenie na czas kryzysu

Każdy kraj wciąż posiada jednak własne rezerwy złota, które stanowią zabezpieczenie na czas światowych kryzysów, kiedy pieniądz znacznie straci na wartości. Największe w skali świata zapasy zgromadzili Amerykanie. Rezerwy USA wynoszą 8 133,5 tony złota i zgromadzone są w legendarnym Fort Knox. Kruszec ten stanowi prawie 78% wszystkich rezerw tego kraju (na rezerwy składają się również m.in. surowce, paliwa czy maszyny). Kolejnymi państwami pod względem ilości zgromadzonego złota są:

  • Niemcy – 3 366,5 t (74% wszystkich rezerw); niemieckie zasoby zmniejszają się
    systematycznie od 2001 roku, kiedy to wynosiły 3 468,6 t;
  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy – 2 814 t;
  • Włochy – 2 451,8 t (69,3%); bez zmian od lat;
  • Francja – 2 436 t (63,6%); zasoby na przestrzeni ostatnich lat zmniejszyły się o około
    600 t;
  • Rosja – 2 271,16 t (20,6%); jeden z największych nabywców złota w ostatnich latach;
    w 2001 roku rezerwy złota tego kraju wynosiły 343t;
  • Polska (23. miejsce rankingu) – 228,6 t (9,3%); po raz pierwszy rezerwy zwiększono
    w 2018 roku; wcześniej wynosiły one 102,9 t;

Obecnie złoto stanowi doskonałą formę długoterminowej inwestycji kapitału. Wahania cen tego kruszcu na przestrzeni kilkudziesięciu lat pokazują, że warto rozważyć tę formę pomnażania majątku, jako jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej opłacalnych.

Złoto inwestycyjne

Jeśli chodzi o sposoby inwestowania w złoto, istnieje kilka opcji do wyboru. Wśród nich wyróżnić można sztabki czy monety. Warto jednak pamiętać, że złoto inwestycyjne powinno zawierać co najmniej 90% czystego kruszcu w przypadku monet, a 95% w przypadku sztabek. Takie złoto najlepiej kupować u autoryzowanych dealerów lub producentów; tylko wtedy można mieć stuprocentową pewność, że zakupione produkty są pełnowartościowe, a fakt ten poświadczać powinien odpowiedni certyfikat.

Złota biżuteria jako inwestycja

Biżuteria ze złota również jest dobrym sposobem lokowania kapitału. Co prawda jest on nieco mniej opłacalny niż tradycyjne złoto inwestycyjne, ale nadal stosunkowo bezpiecznym. Na terenie naszego kraju możemy spotkać wyroby ze złota próby 333, 375, 585, 750, jednak najczęściej spotykanymi są te dwie ostatnie. Każda z tych wartości określa ilość czystego kruszcu w wyrobie. Reszta składników to domieszki innych metali szlachetnych, takich jak srebro czy pallad. Ilość złota w wyrobach określa się również w karatach (np. p. 585 – 14k, p. 750 – 18k). Karat to 1/24 zawartości złota w gotowym wyrobie, zatem 24kt to produkt zawierający 99,9% czystego złota. Wyższe próby złota królują natomiast w krajach arabskich, gdzie biżuteria ma nieco inną formę niż u nas. Są to zdecydowanie większe i znacznie bardziej bogate wzory, które tam stanowią formę lokowania kapitału.

Rodzaje złota

Przy wyborze złotej biżuterii warto zwrócić uwagę nie tylko na próbę złota, ale i na jego kolor. Warunkują go oczywiście domieszki innych metali – wpływają one również na właściwości gotowego wyrobu, m.in. jego twardość i połysk:

  • żółte złoto – dodatek srebra, miedzi i cynku;
  • białe złoto – domieszki palladu lub niku; jest on silnym alergenem, a jego stosowanie
    jest ściśle regulowane przez UE; białe złoto ma tak naprawdę bardzo delikatną żółtą
    barwę, a żeby uzyskać naprawdę biały odcień pokrywa się je cienką warstwą rodu;
  • różowe/czerwone złoto – wzbogacone miedzią; im większa ich zawartość, tym
    intensywniejszy kolor;
  • zielone złoto – składnikami dodatkowymi są tutaj srebro, miedź i kadm;
  • fioletowe (aluminium) i niebieskie (żelazo) złoto – bardzo rzadko spotykane;

Jaką próbę złota wybrać?

Obecnie w salonach jubilerskich można najczęściej spotkać właściwie trzy próby złota: 333, 585 i 750. Która z nich jest najlepsza? Jak podkreślają złotnicy, próba 585 jest najlepszym kompromisem pomiędzy jakością i ceną. Niższe próby mają mniejszą wartość, bo zawierają procentowo mniej złota, są więc lepszą opcją dla osób, które chcą przeznaczyć na wyrób ze złota mniejszą kwotę. Wyższe próby natomiast (ze względu na wyższą zawartość złota, które samo w sobie jest miękkim metalem) są bardziej podatne na zarysowania, ale jednocześnie też więcej warte.

Biżuteria ze złota – na jaką okazję?

Biżuteria ze złota bardzo często staje się prezentem, którym obdarowujemy bliską osobę w jakiejś ważnej chwili. Z tego powodu złote łańcuszki czy medaliki są często wybieranym prezentem z okazji Komunii czy Chrztu Świętego. Jeśli chodzi o te okazje, dla dziewczynek dosyć często wybiera się również złote kolczyki. Kolejnymi okazjami, których nie wyobrażamy sobie bez złota, są oczywiście zaręczyny i ślub. Te wyroby często łączą różne kolory złota – w naszym asortymencie można znaleźć m.in. pierścionki zaręczynowe z diamentami ze złota klasycznego łączonego z białym. Podobnie w przypadku obrączek – oferujemy wzory z różnych rodzajów złota, a także z dodatkowymi ozdobami w postaci kamieni szlachetnych. Złoto wybieramy jednak również w wielu innych okolicznościach. Wśród naszych wyrobów znajdą Państwo prezenty idealne na każdą okazję!