Facebook    Instagram    TikTok      Witamy w sklepie internetowym BERYL

Porównaj produkty (0)
Moja lista zakupowa

Kamienie Naturalne - Szmaragdy

08-02-21 17:51 

Szmaragd należy do tzw. klasycznej trójki kamieni szlachetnych (poza nim zalicza się do niej również szafir i rubin). Z chemicznego punktu widzenia jest krzemianem,odmianą berylu. Jego charakterystyczną zieloną barwę warunkuje obecność pierwiastków chemicznych takich jak m.in. chrom lub rzadziej - wanad. Jego twardość w skali Mohsa określana jest jako 7,5-8. Kamień ten jest znany już odstarożytności, jedną z jego największych miłośniczek była... Kleopatra. Nazwa minerału związana jest oczywiście z jego barwą- z łaciny tłumaczy się ją poprostu jako “zielony klejnot”. Szmaragdami przedstawiającymi największą wartość są kamienie wykazujące jednąszczególną właściwość - wzór sześcioramiennej gwiazdy w przekroju poprzecznym.
Występowanie naturalnych szmaragdów


Szmaragdy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem już w starożytności. Jedną z najbardziej znanych kopalń tamtego okresu była “kopalnia Kleopatry”, ale najbardziej wartościowe kamienie pochodziły ze złóż z Afganistanu. Obecnie najcenniejsze klejnoty o przejrzystej, nasyconej barwie wydobywa się w Kolumbii. Z tamtejszych złóż pochodzi około połowa całego światowego wydobycia. Poza Ameryką Południową, szmaragdy wydobywa się równieżw Austrii, Norwegii, Egipcie (złoże znane od czasów antycznych), Rosji czy Indiach. Co ciekawe, w Polsce również znajdują się złoża szmaragdów- zlokalizowane są one na Dolnym Śląsku. Kamienie, które pochodzą z tamtych rejonów nie nadają się jednak do celów jubilerskich.


 

 

 

Największe znalezione okazy szmaragdów


Największe okazy szmaragdów pochodzą głównie z Ameryki Południowej. Jednak nie z obszaru znalezione, gdzie obecnie mamy do czynienia z największym wydobyciem, czyli Kolumbii, ale z... Brazylii.

  • Bahia Emerald to ważący około 3,6 kilograma (18 tys.karatów) szmaragd wydobyty w 2001 roku w Brazylii. W tym samym kraju jedenaście lat później znaleziono 11 kilogramowy minerał, Theodorę


 

 •  W 1999 roku w Kolumbii znaleziono ponad dwu kilogramowy kamień wyceniony na 150 mln dolarów


 • W 1920 roku w miejscowości Chavior w Kolumbii znaleziono szmaragd o masie 632 karatów. Nazwano go na cześć córki właściciela kopalni (szmaragd Patrycji). Cechą, która stanowi o jego wyjątkowości jest jego forma -dwunastościan. Jako jeden z niewielu tak dużych kamieni nie został oszlifowany i podzielony na mniejsze.


 

 

Szlify szmaragdów

 

Istnieje kilka rodzajów szlifów kamieni szlachetnych, a niektóre z nich szerzej omówione zostały w poprzednich wpisach na temat szafirów i rubinów. W tym przypadku skupimy się jednak na szczególnym rodzaju szlifu schodkowego, dedykowanego szmaragdom. Cechą charakterystyczną tego szlifu jest przede wszystkim jedna duża fasetka na koronie kamienia, zwana także “stołem”. Od niej w dół aż do rondysty(najszerszego miejsca kamienia) schodzą kolejne podłużne fasetki tworzące stopnie. Tak samo na dolnej części kamienia od rondysty w dół, aż do tępo zakończonego szpica.

 

 

 

 

Szmaragd jako talizman - dla kogo i przed czym chroni?


Szmaragd jest kamieniem znanym i cenionym od tysiącleci. Już w starożytności minerał ten otaczano szczególną czcią. Przypisywanemu magiczne właściwości związane są przede wszystkim z działaniem ochronnym (odpędzającym złe siły i niepomyślne zdarzenia). Ponadto - według wierzeń -zawdzięczano mu również wspomaganie kreatywności oraz umiejętność otwarcia się na świat i odsunięcia trosk doczesnego życia. Co ciekawe, szmaragdy często stanowiły podarunek dla kobiet w ciąży i młodych mam - miały one pomagać w porodzie i stanowić ochronę po narodzinach dziecka. Szmaragd jest również tzw. “kamieniem urodzinowym osób urodzonych w maju.

 

 

Najsłynniejsza biżuteria ze szmaragdami

 

Wśród najbardziej znanej biżuterii z tymi charakterystycznymi zielonymi kamieniami szlachetnymi znaleźć można zarówno “biżuterię użytkową”,jak i np. insygnia władzykrólewskiej.

 

  • Broszka ze szmaragdem Hooker - 75-karatowy klejnot należał do ostatniego sułtana Imperium Osmańskiego, który sprzedał go firmieTiffany&Co.; kamień osadzony został w tiarze, a później w broszce; ta ostatnia do dziś znajduje się w zbiorach Narodowego Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian wWaszyngtonie.


 

 

  • Korona Andów - korona wykonana ze złota, ozdobiona 477 szmaragdami ołącznej masie 1524 karatów; wykonana w podziękowaniu za ocalenie wioski w Ameryce Południowej od epidemii; umieszczona na głowie posągu Najświętszej Maryi Panny w katedrze w Popayan;


 

 

  • Naszyjnik Elizabeth Taylor - gwiazda kina była wielką miłośniczką biżuterii, a w jej kolekcji znalazły się również szmaragdy; piękna kolia z kilkunastoma kamieniami w 2011 roku została sprzedana za nieco ponad 6,5 mln dolarów


 


Współczesna biżuteria ze szmaragdem


W naszej ofercie znaleźć można wiele rodzajów biżuterii z naturalnym szmaragdem -coś idealnego dla siebie znajdą tam zarówno miłośnicy klasycznej elegancji, jak i tych bardziej ekstrawaganckich ozdób. Z jednej strony masywne, bogato zdobione kolie, bransolety czy broszki wysadzane szmaragdami, a z drugiej delikatne kolczyki czy zawieszki w postaci pojedynczego kamienia osadzonego w srebrze - wybór jest naprawdę szeroki. Ponadto wśród naszych kolekcji znaleźć można szmaragdy w różnorodnych oprawach - nie tylko jeśli chodzi o kruszec, w którym osadzony jest kamień. Srebro oksydowane z markazytami czy złoto z cyrkoniami? Oprawa kamienia naturalnego czyni go jedynym w swoim rodzaju dziełem sztuki, warto więc przyjrzeć się różnym możliwościom i nie ograniczać się do tych najpopularniejszych.

 

Do naszej biżuterii z kamieniami naturalnymi zawsze dodajemy certyfikat autentyczności kamienia.

 

 

 Ciekawostki o szmaragdzie


 • Szmaragdy były odnajdywane już w grobowcach faraonów.


 •  Legendarne “Kopalnie Kleopatry” to kopalnie szmaragdów w Górnym Egipcie, nazwane w ten sposób na cześć jednej z największych miłośniczek tych kamieni w historii, a jednocześnie królowej Egiptu, Kleopatry.


 • Szmaragdy nie często tworzą przejrzyste, czyste kryształy- naturalnym i powszechnym zjawiskiem jest w ich przypadku występowanie inkluzji.