Facebook    Instagram    TikTok      Witamy w sklepie internetowym BERYL

Porównaj produkty (0)
Moja lista zakupowa

Blog

z 18

Ustaw kierunek rosnący
Strona:
  1. 1
  2. 2

Każda pora roku skłania miłośników biżuterii do zmiany preferencji w zakresie ulubionych dodatków. Podczas gdy zimą chętniej sięgamy po bardziej okazałe ozdoby w ciemniejszych kolorach, latem stawiamy raczej na bardziej subtelne błyskotki w zdecydowanie lżejszych barwach. Zwiewne i bardziej odkryte kreacje dają pole do zabawy biżuterią, pozwalając na tworzenie wieloelementowych kompozycji. Warto wykorzystać ten czas i wybierać ozdoby, które prezentują się szczególnie pięknie w tym wyjątkowym czasie.

Więcej

Kamienie naturalne to bardzo rozległa grupa minerałów wykorzystywanych m.in. w jubilerstwie. Są one tak cenne przede wszystkim ze względu na niezwykle atrakcyjny wygląd, ale również ogromną wartość pieniężną i kolekcjonerską. Temat ten poruszaliśmy już na naszym blogu - o innych kamieniach możesz poczytać w poprzednich wpisach. 


Więcej

Termin “kamienie szlachetne” obejmuje kilka różnych grup kamieni, nie jest to określenie stosowane jedynie w przypadku czterech, najbardziej znanych minerałów (diamentu, szafiru, rubinu i szmaragdu) - o czym pisaliśmy już na naszym blogu. Kategoria ta jest naprawdę obszerna i obejmuje klejnoty o wysokiej twardości (powyżej 7 punktów w skali Mohsa) oraz wysokim połysku. Ponadto, wśród cech charakterystycznych trzeba również wyróżnić częstotliwość występowania - są to klejnoty w naturze występujące bardzo rzadko. Wśród nich możemy znaleźć wiele różnorodnych barw - każdy miłośnik pięknej biżuterii na pewno znajdzie coś idealnego dla siebie.


Więcej

Kamienie szlachetne to naturalnie, ale bardzo rzadko występujące w przyrodzie minerały. Stąd m.in. wynika ich wartość pieniężna, ale też i wartość jubilerska. Szczególnie atrakcyjne są przejrzyste kamienie, bez inkluzji (wrostków innych minerałów) i odpowiednio oszlifowane (co nadaje im charakterystyczny, mocny połysk). Sam termin “kamienie szlachetne” wielu osobom przywodzi na myśl jedynie diament i klasyczną trójkę w postaci szafiru, rubinu i szmaragdu. Kategoria ta jest jednak o wiele szersza i zawiera w sobie o wiele więcej rodzajów klejnotów niż mogłoby się wydawać. Główny podział stosowany przy klasyfikacji danych kamieni oparty jest na ich twardości. Do grupy kamieni szlachetnych zaliczane są te, które w skali Mohsa plasują się powyżej siedmiu punktów (jest to dziesięcio stopniowa skala twardości minerału, określana przez zdolność do jego zarysowania przez inny, twardszy minerał). Poza tym kryterium, o przynależności danego minerału do grupy kamieni może decydować również częstość jego występowania.


Więcej

ZŁOTO INWESTYCYJNE

10-06-21 09:29

Złoto jest jednym z najbardziej cennych surowców wykorzystywanych w jubilerstwie.
Czyste złoto ma jasnożółtą barwę i mocny połysk. Jest również odporne na działanie
substancji chemicznych oraz innych czynników, które na inne metale działają
destrukcyjnie. Złoto jest również stosunkowo miękkie, w związku z czym do produkcji
biżuterii wykorzystuje się jego stopy (stąd różne próby złota w gotowych wyrobach
jubilerskich).

Więcej

Złoto w jubilerstwie

02-04-21 11:48


Złoto jest jednym z najcenniejszych materiałów wykorzystywanych w jubilerstwie. Czysty
metal ma jasnożółtą barwę, mocny połysk i jest stosunkowo ciężki, ale również dość miękki.
Właśnie z tego względu w wyrobach złotniczych korzysta się z jego stopów. W naturze złoto
występuje w postaci drobnych ziarenek (jak piasek) lub większych grudek w skałach i
zboczach rzek.
Czyste złoto nie utlenia się i jest mało aktywne chemicznie - nie reaguje z innymi
pierwiastkami. Jest również doporne na działanie kwasów, a ulega jedynie wodzie
królewskiej (mieszaninie kwasu solnego i azotowego).Więcej

Diamenty są niezwykle rzadkimi kamieniami szlachetnymi. Ich nazwa ze starogreckiego “adamas” oznacza “niezniszczalny” i nawiązuje do właściwości tego minerału - najtwardszego występującego w przyrodzie (10 w dziesięcio stopniowej skali Mohsa); oznacza to, że jego powierzchnię może zarysować jedynie inny diament, ale też stosunkowo łatwo się kruszy. Z chemicznego punktu widzenia diament to czysty węgiel. Co ciekawe, minerał ten dobrze przewodzi ciepło i jest odporny m.in. na działanie kwasów. Diamenty w popkulturze przedstawiane są jako przejrzyste, bezbarwne kamienie, jednak w rzeczywistości spotyka się również kamienie zabarwione na różne odcienie (m.in. żółty, różowy, niebieski, a także czarny). Wartość kamienia określa się na podstawie jego czystości (ilości i widoczności inkluzji) oraz barwy (od przejrzystej, bezbarwnej,aż do żółtej; kolorowe diamenty spotyka się niezwykle rzadko i nieco inaczej się je wycenia).


Więcej

 

Dzień kobiet swoje korzenie ma jeszcze w początkach dwudziestego wieku. Wtedy silnie związane było z ruchami robotniczymi i feministycznymi. Pierwsze obchody tego święta odbyły się 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Cała idea jego ustanowienia wiązała się z walką o prawa kobiet - zarówno te polityczne, jak i prawo do edukacji czy braku dyskryminacji ze względu na płeć.

 

Dzień kobiet nie jest świętem ogólnoświatowym, obchodzonym w każdym kraju tego samego dnia. W niektórych krajach jest to święto oficjalne (Rosja, Ukraina), gdzie indziej zwyczajowe (Polska, Brazylia), a w innych państwach w ogóle się go nie obchodzi (Francja, Niemcy).Więcej

Szafir to jeden z najbardziej cenionych w jubilerstwie kamieni szlachetnych. Po diamencie i moissanicie jest to najtwardszy występujący naturalnie minerał (9 punktów w skali Mosha, gdzie 10 przypisuje się diamentom).


Więcej

Rubin to jeden z najbardziej znanych i cenionych w jubilerstwie kamieni naturalnych.
Należy do tak zwanej klasycznej trójki kamieni szlachetnych - obok szafiru i
szmaragdu. Jest najdroższym kolorowym kamieniem naturalnym. Znany jest on
przede wszystkim ze swojej różowej lub czerwonej barwy, z tego też powodu często
nazywa się go kamieniem miłości.


Więcej

z 18

Ustaw kierunek rosnący
Strona:
  1. 1
  2. 2